Храми міста Чернігова

28.12.2016 0 By admin

Стародавнє місто Чернігів є видатним і багатим історико культурним духовним центром Чернігівської єпархії УПЦ. На його території знаходиться велика кількість храмів і храмових споруд, як дуже древніх (ХІ-ХІХ ст), що представляють собою історико-архітектурну цінність і входять до складу Національного Чернігівського архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній», так і більш сучасної споруди.

З давніх церков Чернігова примітні Троїцький кафедральний собор (який є єпархіальним центром Чернігівської та Новгород-Сіверської єпархії) Троїцько-Іллінського монастиря, Успенський собор Єлецького монастиря і Спасо-Преображенський собор, споруджений в XI столітті, а також Борисо-Глібська церква (XII століття).

У Свято-Троїцькому соборі спочивають мощі святителя Феодосія Чернігівського (пом. 1696), канонізованого Російською Церквою в 1896 році, а також преподобного Лаврентія (1868-1950), канонізованого Українською Православною Церквою в 1993 році і архієпископа Філарета (Гумілевського), канонізація якого Української православною Церквою була здійснена в листопаді 2009 р.

Монастирі та храми міста Чернігова.

1. Свято-Троїцький кафедральний собор (ХVII ст.)
2. Спасо-Преображенський (Спаський) собор (XI ст.)
3. Церква Святителя Миколи Чудотворця
4. Церква 2000-річчя Різдва Христового
5. Церква Святого Архистратига Божого Михаїла
6. Храм-комплекс «Всіх Святих в землі чернігівської просіяли» (з нижнім храмом на честь «новомучеників і сповідників Руських» і теплим храмом на честь ікони Божої Матері «Невипивана Чаша»)
7. Борисоглібський собор (б \ н)
9. Воскресенська церква
10. Храм на честь Казанської ікони Божої Матері
11. Храм на честь Свт. Феодосія Чернігівського (цвинтарний)
12. Катерининська церква (УПЦ КП)
13. П’ятницька церква (УПЦ КП)
14. Храм на честь Св. Благов. Князя Михайла і боярина його Феодора. (Госпітальна церква) (УПЦ КП)
15. Троїцько-Іллінський монастир (в т.ч. Свято-Троїцький кафедральний собор (див. Вище), Введенська церква (трапезна), (Іллінська церква, Антонієві печери (б \ н)) ​​(ХІ-ХІХ ст.)
16. Храм Святителя Миколая (афганська церква)
17. Свято-Єлецький чернігівський жіночий монастир (в т.ч. Успенський собор, Церква Петра і Павла, будиночок Святителя Феодосія Чернігівського) (ХІ ст.)
18. Будиночок Преподобного Лаврентія Чернігівського.